80. rocznicy Zbrodni w Babim Jarze

Dzisiaj razem z Marszałkiem Senat Rzeczypospolitej Polskiej prof. Tomasz Grodzki, Senatorem Jacek Bury oraz z Piotr Zgorzelski Wicemarszałek Sejmu RP wzięliśmy udział w obchodach 80. rocznicy Zbrodni w Babim Jarze, popełnionej przez hitlerowców na ludności żydowskiej Kijowa.
Podczas wizyty w Kijowie odwiedziliśmy także memoriał Kijów-Bykownia, Polski Cmentarz Wojskowy. Spoczywa na nim 3435 Polaków, którzy zostali zamordowani w 1940 roku.
Rozmawialiśmy także z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Dymitrem Razumkowem. Podczas spotkania poruszone zostały między innymi kwestie relacji dwustronnych, współpracy parlamentarnej, dyskutowaliśmy także o bezpieczeństwie energetycznym i europejskim Zielonym Ładzie. Rozmawialiśmy też o problematyce ataków hybrydowych i zgodziliśmy się, że zagrożenie ze strony dyktatorskich reżimów obejmuje nie tylko Europę, ale także cały świat.
W polskiej ambasadzie w Kijowie delegacja spotkała się z przedstawicielami środowisk polonijnych. Pan Marszałek podkreślił, że bez względu na opcję polityczną, wszystkim zależy nam na tym, żeby relacje z Polakami na Ukrainie były jak najbardziej żywe. Zapewnił, że choć Senat został pozbawiony środków budżetowych na opiekę nad Polonią, to z tego zadania nie rezygnuje.
fot. Łukasz Kamiński / Kancelaria Senatu