Art. 37a w Kodeksie Karnym

Przystępujemy do prac nad senackim projektem ustawy nowelizującym art. 37a w Kodeksie Karnym, tak by lekarze nie mogli być pozbawiani wolności za nieumyślne błędy w sztuce. Proponowana przez nas zmiana dotyczy głównie pracowników medycznych, lecz nie tylko. Wszystkich, którzy w sposób nieumyślny doprowadzili do śmierci i uszczerbku na zdrowiu.

Dzisiaj na komisjach odbędzie się jego pierwsze czytanie.

– Jako prawniczka zajmowałam się obroną lekarzy, których oskarżano o popełnienie błędu medycznego. Moja praca zawodowa oraz przeczytanie wielu setek opinii medycznych na temat różnych zdarzeń, które miały miejsce sprawia, że wiem doskonale, że to wszystko nie jest czarno-białe. Lekarz musi działać tu i teraz, kiedy stan pacjenta jest zły. Lekarze nie mogą obawiać się pomagać pacjentowi wówczas, kiedy dana terapia, bądź dana procedura medyczna jest ryzykowna. Terapia, którą lekarz musi w danej chwili zastosować, żeby uratować pacjentowi życie. Jeżeli będzie ona niosła ryzyko dla samego lekarza to ofiarą obecnych przepisów będzie pacjent, któremu lekarz nie będzie miał odwagi pomóc, tak jakby mógł to zrobić.

Konferencja prasowa z udziałem Wicemarszałkini Gabrieli Morawskiej- Staneckiej, senatorów: Beaty Małeckiej-Libery, Krzysztofa Kwiatkowskiego i Aleksandra Pocieja.

Opublikowany przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Środa, 12 sierpnia 2020