Sylwetki kobiet, które znacząco wpłynęły na historię Śląska

Maria Kujawska z domu Raida to kolejna ważna postać dla naszego regionu, którą chce Wam przedstawić 🙂 #ŚląskieBohaterki

📌 Urodziła się w Raciborzu w rodzinie niemieckojęzycznej. Języka polskiego nauczyła się z miłości do swego przyszłego męża i do Śląska. Pierwsza polska lekarka na Górnym Śląsku. Brała udział w akcji plebiscytowej i w trzecim powstaniu śląskim. Jedna z najbardziej znanych i najaktywniejszych działaczek społeczno – politycznych na Śląsku w okresie międzywojennym. Posłanka na Sejm Śląski II i III kadencji, wiceprzewodnicząca Towarzystwa Polek, członkini Śląskiej Rady Wojewódzkiej, działaczka PCK i towarzystw lekarskich, kierowniczka Przychodni Przeciwgruźliczej w Katowicach.

W czasie wojny więziona w obozie koncentracyjnym Ravensbrück – dzięki bezgranicznemu oddaniu chorym zyskała przydomek „Anioł z Ravensbrück”. Po wojnie zamieszkała z rodziną w Pszczynie. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

🗓 Maria Kujawska: ur. 1893, zm. 1948


Plansza jest częścią wystawy Sąsiadki.
Grafika: Marta Frej. Kuratorka: dr Małgorzata Tkacz-Janik. Projekt: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach (2019), obecnie Instytut Korfantego pt.: „60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”.