Sylwetki kobiet, które znacząco wpłynęły na historię Śląska

Poprzez publikacje wizerunków #ŚląskieBohaterki chciałam przybliżyć Wam historie wspaniałych kobiet i samego Śląska. Okazuje się jednak, że ku mojemu zaskoczeniu rozpoczęły one również intrygującą rozmowę, która doprowadziła do nowych odkryć, które na pewno zapiszą się na kartach historii. Okazuje się bowiem, że Janina Omańkowska nie była pierwszą kobietą na świecie otwierającą sejmowe obrady. Wyprzedziła ją polityczka litewska. W żaden sposób nie wpływa to jednak na dokonania Omańkowskiej.

W tym tygodniu chciałabym z kolei przybliżyć Wam postać najmłodszej i najbardziej pracowitej posłanki I kadencji Sejmu Śląskiego Bronisławy Szymkowiakównej.

📌 Członkini Komisji Oświaty. W 1918 r. delegatka na polski Sejm dzielnicowy w Poznaniu. Autorka statutu Związku Towarzystw Kobiecych, który zainicjował powstanie Towarzystw Polek. Niestrudzona w czasie powstań śląskich: organizowała tajne służby sanitarne, założyła Polski Związek Służby Domowej, opiekowała się rodzinami powstańców. Członkini Komisji Parytetowej Katowic, Związku Obrony Kresów Zachodnich, Koła Przyjaciół Harcerstwa, Związku Sokołów.

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Śląskim Krzyżem Powstańczym i Plebiscytowym.

 

🗓 Bronisława Szymkowiakówna ur. 1896, zm. 1975.

#ŚląskieBohaterki

Plansza jest częścią wystawy Sąsiadki.

Grafika: Marta Frej. Kuratorka: dr Małgorzata Tkacz-Janik. Projekt: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach (2019), obecnie Instytut Korfantego pt.: „60 na 100. Sąsiadki. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie”.