Rozmowa o Konwencji stambulskiej

Dzisiaj w Senat Rzeczypospolitej Polskiej spotkaliśmy się, by w szerokim gronie ekspertek i parlamentarzystek rozmawiać o Konwencji stambulskiej, zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej. Jako parlamentarzystki mamy szczególny obowiązek pokazywać wszystkim kobietom, że Konwencja antyprzemocowa jest nam potrzebna, a władzy, że państwo polskie musi ją respektować, edukować społeczeństwo i stać na straży naszego bezpieczeństwa.

Przemoc może przybierać różne formy, między innymi: ekonomiczną, fizyczną, psychiczną, seksualną, a także słowną. Dlatego nie było i nie będzie naszej zgody na wypowiedzenie Konwencji. To jest nasza odpowiedzialność, by raz na zawsze zmienić stereotypowe myślenie o roli kobiet i nie dawać przyzwolenia na stosowanie przemocy. Po to, by małe dziewczynki nigdy więcej nie musiały słyszeć: Daj spokój. Chłopcy już tacy są.

Dziękuję wszystkim gościom i gościniom, którzy ponadpartyjnie przyjęli zaproszenie na dzisiejszą konferencję. Działamy w słusznej sprawie i tylko wspólnie możemy coś zmienić.


fot. P. Krysiak