Stop dyskryminacji!

Ustawa PiS o służbie zagranicznej niezgodna z Konstytucją!📣

Ustawa o służbie zagranicznej ma charakter dyskryminujący, ze względu na wiek i ze względu na płeć. Obie są niedopuszczalne, obie są niezgodne z Konstytucją❗️

W świetle Konstytucji dyskryminacja nie może mieć miejsca. A ta ustawa dyskryminuje kobiety, przede wszystkim matki, które mogą zostać odwołane ze stanowiska dyplomaty zawodowego w placówce zagranicznej, jeśli będą nieobecne w pracy dłużej niż 3 miesiące. Przecież to jest skandal❗️

Rząd PiS tak wiele mówi o macierzyństwie, o rodzinie, o dzieciach. Szkoda, że jednocześnie proponuje przepisy dyskryminujące kobiety, które chcą pracować w dyplomacji i jednocześnie chcą zostać mamami. Przecież to systemowa eliminacja kobiet z rynku pracy.

Kolejna kwestia 👉🏼 Kodeks pracy zakazuje dyskryminacji ze względu na wiek. Wygaszanie stosunku pracy z osobą, która ukończyła 65 rok życia, jest niekonstytucyjne i niezgodne z zasadami oraz dokumentami również o charakterze międzynarodowym, które chronią przed dyskryminacją.

Ustawa o służbie zagranicznej zakłada, że pracownik powyżej 65 roku życia będzie mógł uzyskać zgodę ministra na dalsze pełnienie służby, ale będzie to zgoda arbitralna i niezaskarżalna, bez jasno określonych zasad. Czego możemy się spodziewać❓Biorąc pod uwagę ostatnie lata rządów PiS, że minister będzie kierować się wyłącznie kryteriami politycznymi.

❌ Dlatego nie ma mojej zgody na dyskryminację, ani ze względu na płeć, ani ze względu na wiek. W tej formie, proponowana przez rząd ustawa o służbie zagranicznej jest nie do zaakceptowania.