Wystąpienie podczas dyskusji nad projektem ustawy o zmianie ustawy

Wystąpienie podczas dyskusji nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny O chęci zwiększenia opresyjności prawa karnego bardzo łatwo wspomina się z ław poselskich, nawet z ław senatorskich, zza biurka ministerialnego. Wielokrotnie przekonałam się podczas wystąpień członków Ministerstwa Sprawiedliwości, że łatwo mówi się o tym, jakie znaczenie ma, czy ktoś będzie pozbawiony wolności przez taki lub inny czas. Otóż ma znaczenie.


Zachęcam do obejrzenia mojego wystąpienia podczas dyskusji nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny wygłoszonego na sali plenarnej Senatu. Proponowane przez nas przepisy mają znowelizować treść art. 37a na podstawie, którego na karę pozbawienia wolności można skazać osobę za nieumyślne spowodowanie śmierci. Wśród ofiar tej regulacji są m. in. lekarze, którzy walcząc o życie pacjenta podejmują decyzje tu i teraz, w takich warunkach, jakie w danej chwili posiadają. Później bez tej presji biegłym łatwo jest uznać, że lekarz mógł podjąć inne działania.

Wystąpienie podczas dyskusji nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny

O chęci zwiększenia opresyjności prawa karnego bardzo łatwo wspomina się z ław poselskich, nawet z ław senatorskich, zza biurka ministerialnego. Wielokrotnie przekonałam się podczas wystąpień członków Ministerstwa Sprawiedliwości, że łatwo mówi się o tym, jakie znaczenie ma, czy ktoś będzie pozbawiony wolności przez taki lub inny czas. Otóż ma znaczenie. — Zachęcam do obejrzenia mojego wystąpienia podczas dyskusji nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny wygłoszonego na sali plenarnej Senatu. Proponowane przez nas przepisy mają znowelizować treść art. 37a na podstawie, którego na karę pozbawienia wolności można skazać osobę za nieumyślne spowodowanie śmierci. Wśród ofiar tej regulacji są m. in. lekarze, którzy walcząc o życie pacjenta podejmują decyzje tu i teraz, w takich warunkach, jakie w danej chwili posiadają. Później bez tej presji biegłym łatwo jest uznać, że lekarz mógł podjąć inne działania.

Opublikowany przez Gabriela Morawska-Stanecka Wtorek, 18 sierpnia 2020